Fed’in finansal piyasa yaklaşımı

inansal piyasalarda Fed’in mevcut gelişmelere vereceği tepki elbette her türlü değişkene göre faklı planlamalar getirebilir.

Fed faiz artırımı zamanlaması… Finansal piyasalarda Fed’in mevcut gelişmelere vereceği tepki elbette her türlü değişkene göre faklı planlamalar getirebilir. Nitekim, Omicron varyantı ile alakalı ilk haberler düştüğünde piyasa Fed’in Haziran veya Temmuz’da bir defa faiz artırabileceğine dair fiyatlamasını aşağı çekmişti. Endişeler biraz azalınca ve hükümetin ekonomiyi yavaşlatacak bir kapanmaya gitmeyeceği beklentisi daha ön plana geçince, yeniden faiz artırım zamanlamasına dair Haziran veya Temmuz’da bir hareket olabileceğine dair fiyatlama öne geçti.

 

Fed’in faiz artırım zamanlamasına dair swap piyasası fiyatlaması… Bu veri, vadeli işlem modelini kullanan Amerika Birleşik Devletleri için vadelere göre eğri yapısıyla fiyatlandırılan tahmini hareket sayısını temsil eder. Kaynak: Bloomberg

 

Fed’in varyantı ele alma olasılığı… Fed’in varyant risklerini göz önüne alarak temkinli hareket etme olasılığı da varsayıma konu olabilir. Orijinal olarak; faiz artırma konusunda temkinli olan Fed açısından mantıklı olan ters yönlü risk rüzgarını da dikkate almak olacaktır. Görünen o ki; gelecekte artabilecek Covid vaka dalgalarının yaygın hükümet kısıtlamalarına yol açmayacağı öngörülüyor. Varyantın sorun çıkarma olasılığında Covid’in ilk dalgasından çok Delta’nın yaratamadığı etkiye şu an daha fazla referans veriliyor. Tabii virüs konusunda, politika yapıcıların ve karar alıcıların artık daha tecrübeli olması da bir avantaj. Çin tarzı 2020 gibi bir kapanma öngörülmüyor. Tahvil piyasası, ekonomik risk, bilançolar ve banka likiditesi konusunda da şu anda 2008 veya 2020’ye benzer bir durumda değiliz. Eldeki değişkenler, Fed’in varlık alımlarını ayda 15 milyar dolar azaltmaya devam ettiğini ve böylece alımların Haziran 2022'nin sonunda sona ereceğine halen inanan bir piyasayı gösteriyor. Fed’in enflasyon beklentilerini kontrol altında tutma isteği ön planda olacaktır. Piyasanın fiyatlandırdığı hareket sayısı Temmuz için 1’in üzerine çıkmış, Haziran için 1’e yakın seviyelerde. Aralık 2022’ye kadar 2 faiz hareketi görülme olasılığı artıyor.

 

Görüşler… Piyasa likiditesinin durumu, varlık alımlarının devam etmesinin ya da azalmasının enflasyonist değişkenleri de etkilemesine yol açabilir. Bu nedenle Fed ve Beyaz Saray artık enflasyonun geçiciliği tezini ortaya atmıyorlar.

 

Atlanta Fed Başkanı Bostic de, ABD ekonomisi için yeni Covid-19 varyantı riskini minimal görenlerden. “Satın almalardaki yavaşlamamızın hızını artırmaya çok açığım. Benim için ikinci çeyreğin başı, 2022'nin ilk çeyreğinin sonu, ekonominin son birkaç aydır olduğu gibi devam etmesi durumunda alımlarımızı ne zaman durdurabileceğimize dair makul alternatifler olarak oyunda.” Bostic, yeni varyantın muhtemelen ekonomiyi biraz yavaşlatacağını söyledi, ancak pandemi sırasında alınan dersler, ters rüzgarın geçmişte olduğundan daha az olacağını gösterdi.

 

Powell “enflasyon geçiciliği” tezini rafa kaldırdıktan sonra, Fed’in enflasyona karşı harekette olma doğrultusunu koruması çok daha olası.

 

ABD çekirdek PCE göstergesi, 2 yıllık tahvil faizi, 10 yıllık tahvil faizi.. Kaynak: Bloomberg

 

Sonuç? İlk 25 baz puanlık Fed faiz artışı 2023’ten ziyade 3Ç22 dönemi içinde gerçekleşebilir. Tahmin ufku boyunca faiz hareketinin sıklığına enflasyonu kontrol altına alma eşiği ve ekonominin toparlanma hızı karar verecektir. Bu hareket sayısının birden fazla olması beklenebilir. Hazine getiri eğrisi için görüntü 2022’de enflasyon çıpalanmasına göre daha yatay bir görüntü kazanabilir. Tipik sıkılaşma döngüsünün getireceği dinamiklerle 2 ve 10 yıllık tahvil faizlerinde yukarı hareketin devam etmesi öngörümüz var. Uzun vadeli faiz oranlarına ise halen minimal bir etki bekliyoruz.

Kaynak Tera Yatırım-Enver Erkan
Hibya Haber Ajansı

Okunma